…snažan čovjek je čovjek kojeg hrane ljubavlju…

Nakon snažnog i impresivnog romana, Marijan Gubina uspješno se upušta i u pjesničke vode, dokazujući još jednom da je s razlogom prepoznat u krugu književnika. Zbirka pjesama Mišlju napisana je jednako jednostavno, ali snažno.
I u zbirci pjesama odaje se dašak autobiografskog karaktera koji dominira kroz poetsku ispovijest. Svojim jednostavnim jezikom lirski subjekt komunicira određena misaona stanja, konkretne asocijacije, misli i dojmove te duhovno ozračje kroz osobne i ogoljujuće stihove. Obogaćen životnim iskustvom pobjede i poraza, sreće i patnje, Gubina vješto kroz stihove provlači simbolizam, socijalnu tematiku, domoljublje, obitelj i vjeru, tjerajući čitatelja na samopropitivanje i propitivanje ljudskosti uopće (Podstanar u RH, Svjetlost, Užareni snovi, Na Zemlji kante, Vjera, Otac, Gospi pod nogama).
Pjesnikov lingvistički izraz u vezanim i nevezanim oblicima često je lišen i suvišnih epiteta, gdje je bit u imaginativnoj strukturi, ali i realističnim porukama, kojima nije bitno je li rečenica u uobičajenim mjerljivim jedinicama. U nekim se pjesmama javlja rima, ali je slobodan stih taj koji dominira. Izostanak interpunkcije nudi slobodu u čitanju jer se čitatelju daje na odabir intenzitet čitanja i povezivanja sa samim sadržajem. Svim navedenim pjesnik odražava kritiku poetskoj tradiciji.
Marina Mađarević napisala je u jednom tekstu da je poezija čudan kraj ljudskih misli. Gubina posjeduje silnu stvaralačku energiju u kojoj uspijeva kroz pristupačan jezik prenijeti ultimativnu misao u kojoj pokazuje apsolutnu snagu emocije kroz kolorit poezije. Noseći se s vlastitim krhotinama prenosi tu komunikaciju osjećajima i pruža čitatelju spoznaju o samome sebi i svemu oko njega (Sjena, Prošlost, Tolerancija, Snaga). Upotrebom simbolizma, ironije, dvosmislenosti, hiperbole i drugih stilskih elemenata poetske dikcije, često ostavlja pjesmu otvorenom za višestruka tumačenja, ali i rasprave, provocirajući teme koje guramo pod tepih (Pobuda, Osveta, Podstanar u RH).
Stilsku okosnicu pjesama čini svojevrstan epitaf, kao iznošenje očiglednog stava prema društvu danas (402, Mir, Na Zemlji kante, Tražeći ljubav…).
Na kraju, sve se svodi na ljubav i ono najvažnije u životu – obitelj. Gubina jasno daje do znanja da je to okosnica života, kao i duhovni aspekt osobe koji je u potpunosti zanemaren u društvu.
…snažan čovjek je čovjek kojeg hrane ljubavlju…
Marta Gubina
/ mag.prim.educ.
UŽARENI SNOVI
užareni snovi kidaju moja prsa
kao da sam proklet paklom
zapomažem prve zrake sunca da me probude
vjerujući i ne vjerujući snovima, koji me pale na lomači
ja molim jutra za prekid mučenja
ja molim svjetlo da ugasi tamu
ja molim Boga da okonča moju noćnu dramu
neka bude svjetlo koje tamu para
neka živi ljubav što mi snove stvara
GLUMAC
Da mi je glumac biti, da suzu svoju sakriti mogu,
Da osmijeh za dušmane nositi mogu.
Da mi je glumac biti pa da scenom vladam,
da mi publika kliče: Majstor si svog zanata!
Surovo gledam u daljinu noseći breme ljutnje,
pitajući samog sebe: Dokad misliš, druže?
Može li dobro nadvladati loše
ili je to samo trik da nadvladam demone moje?
Saznat će publika u drugom činu jer glumac očito radi svoje.
Da mi je glumac s čarobnim štapićem biti
da dotaknem ljude njime, kako ne bi više činili loše,
Da mi je osmijeh nositi,
Da mi je biti dobre volje,
Da mi je glumac NE biti.
OSVETA
Jedeći samoga sebe, osvetom se hranim
trulo tijelo sve sporije korača, a juri u smrt
škripeći zubima potičem bližnje u bijeg zarobljen u svojoj sramoti.
Ne mareći za Vašu osudu ja prkosim silama zla
jedeći samoga sebe nezasitne osvete sam gladan i sad.
Zatrovani mržnjom ljudi nerijetko uništavaju sami sebe želeći drugome zlo.
Teško je, no moguće je oteti se negativnome razmišljajući pozitivno i čineći dobro drugima.
GOSPI POD NOGAMA
Pod noge Tvoje bacam se Tebi, Gospo moja.
Tebe pod plaštem molim.
Ranjena duša na dijelove se kida,
dok jecaj braće i sestara neumorno boli.
Bole, Gospo moja, otuđenja sva.
Boli, Gospo moja, sebičnost ta.
Pod Tvojim nogama utočište sam našao.
Pod Tvoj plašt pozivam druge.
Molim te, Gospo moja, pod nogama Tvojim
oprosti nam grijehe naše.
Oprosti nam grijehe naše i pusti nas u utočište svoje.
Pod Tvojim nogama ponizno klečim da blagosloviš i druge.
Pod Tvojim nogama u utočištu Tvome.
ZVIJER
Čuči zvijer u crnilu mojih misli
potiče razum na ludilo
kidajući slike sreće preuzima me potpuno
stiskajući šake transformiram svoj izgled
oponašajući transformaciju vukodlaka
pretvaram se u zvijer
životinjska potreba za hranom zla preuzima moju ljudskost
Strah nestaje u tami
Tama postajem ja
ne smrt, nego život; ne osveta, nego oprost; ne mržnja, nego ljubav.

Zbirka pjesama, koja sadrži 22 pjesme, stavljena pod zajednički naslov Mišlju, čiji je autor Marijan Gubina, zapravo je zbir misli koje su odraz životne svakodnevnice samog autora. U pjesmama se snažno mogu iščitati egzistencijalni naglasci kojima je označen njegov život. Zato on na papiru ostavlja tragove svoje osobnosti i duše dok piše o svojim stvarnostima i težnjama, hrabrosti i strahu, otporu i oprostu, vjeri i ljubavi… A sve je to dio njegova života, njegova proživljavanja stvarnosti svijeta i čovjeka, ovoga ograničenoga i onoga vječnoga.
On piše poniznošću uma i duha; duhovnom poniznošću malenoga čovjeka koji želi biti velik po konkretnoj ljubavi, oprostu, prijateljstvu, pomirenju… Taj svoj ponizni stav prema životu tako je snažno izrazio u pjesmi „Gospi pod nogama“ gdje u duhu sabire svu svoju i ljudsku malenost i grešnost moleći oprost i spas sebi i drugima. On kroz svoje pjesme, koje su odraz njegova života, tako vjerodostojno svjedoči o tome kako ima smisla oslanjati se na Boga koji otkupljuje sve naše životne rane i boli i čini nas sposobnima da budemo glasnici vedrije sadašnjosti i budućnosti. U pjesmama on svjedoči: ne smrt, nego život; ne osveta, nego oprost; ne mržnja, nego ljubav.
Slijedom navedenog, rado preporučujem predmetni rukopis za objavljivanje i potporu.
Tomislav Ćurić
/ doc. dr. sc.
Snažan čovjek je čovjek kojeg hrane ljubavlju, a hranit će ga samo, ako i on sam hrani druge.

Zbirka lirskih pjesama „Mišlju“ Marijana Gubine spaja nespojivo. U temama pjesama Gubina je birao ružne teme i mračne boje kojima, na kraju, dodaje ljepotu života. Teme su smrt, osveta, očaj, ali i ljubav, opraštanje. Piše o boli, nasilju, grijehu, ali i prijateljstvu, nadi, toleranciji. Njegova poezija egzistencijalni je krik nadjačan osjećajem ljubavi. Duhovna praznina i bol ispunjeni su osjećajima vjere u Boga i Božju milost. U zbrici pjesama vidljiva je njegova rastrganost između dobra i zla. Ta podvojenost između dva svijeta, fizičkoga i duhovnoga, duboko je ukorijenjena u prošlosti. Taj sukob između svjetlosti i tame u svakoj pjesmi, na kraju, završava pobjedom dobra kao u pjesmi Užareni snovi: „ … neka bude svjetlo koje tamu para“. Gubina se buni protiv laži i prevara te ispraznih i nametnutih pravila ponašanja. U isto vrijeme želi pronaći istinski smisao ljudskoga postojanja. U svojim pjesmama, dakle, sjedinjuje ružnoću i ljepotu života. Pomalo podsjeća na bodlerovski način pisanja. Ipak, Gubina je, u tom smislu, otišao „korak dalje“. Poput Feniksa „diže se iz pepela“ svjestan duhovne jakosti: „Snažan čovjek je čovjek kojeg hrane ljubavlju, a hranit će ga samo, ako i on sam hrani druge.“ Ljubav je njegova inspiracija, a ljubav je njegova obitelj za koju je iznimno vezan. To je posebno vidljivo u pjesmama Svjetlost i Ne bojim se, ljubavi! Gubina piše o životu s ruba života iz srca, lirski neopterećeno i „ležerno“ (kao u pjesmi Ležerno). Čitajući njegovu poeziju ta „nepodnošljiva lakoća postojanja“ čini nam se tako moguća. To je zbog toga jer Gubina svakoga čovjeka stavlja na stranu dobra.
Mirta Vladić
/ profesorica hrvatskoga jezika i književnosti